Elfelejtett jelszó?

Templomunk

Keresztelő medence

A nemeskoltai evangélikus templom a XVIII. század végén épült, a XIX. század közepén átépítették (képe: KEMÉNY-GYIMESY 1944:616).

A síkmennyezetes, oldalhomlokzatán kettős ablaksorral (és ezért u alaprajzú oldalkarzatokkal) tagolt épületet a klasszicizmus szellemében erősen átalakították: oldalkarzatait elbontották, ablakait átalakították illetve befalazták, új homlokzatot építettek elé, a belső terét pedig falpillérekre épített nagyvonalú függőkupolával fedték. A régi ablakkiosztás a falon látható síktörésekből és hajszálrepedésekből rekonstruálható. A mai templom homlokzati tornyos, kosárívesen végződő, diadalív nélküli hosszanti elrendezésű, kontyolt nyeregtetővel fedett. A belső tér középső négyzetét fedő hevederes függőkupolához az orgonakarzat szegmensíves csehsüvegboltozata, illetve a szentély félkupolája kapcsolódik.

A főhomlokzat oszlopszékes jón féloszlopokból (illetve a sarkon háromnegyed oszlopokból), három részes párkányzatból és attikából álló háromtengelyes klasszicizáló templomhomlokzat, felette egy toronyszint pódiummal és korinthoszi sarokpilaszterekkel, felette háromrészes órapárkány az óra helyével. Az oszlopszék magasságában nyílik a főbejárat, felette a három falmezőben mélyített faltükrök, ezekben alul keretelés nélküli téglalap formájú ablakok. A torony három irányba nyíló félköríves harangablaka szintén kisebb, mint a befoglaló félköríves, szalagkeretes falmező. A torony csúcsán falazott szerkezetű nyolcszögű gúlasisak, a csúcson kettőskereszt. Az oldalhomlokzatok síkszerűek, csupán lábazattal és homorlatos főpárkánnyal, valamint az átépítésből következően szabálytalanul kiosztott ablakokkal tagoltak. A hátsó homlokzaton oldalt egy-egy félköríves ablak nyílik.

A toronyalj boltozott, ezt körülveszi a sík fafödémes orgonakarzat. A templombelső két padsora között juthatunk a szószékoltárhoz, itt a padok az oltár felé befordítottak. A bal oldali padsor régebbi (későbarokk), a jobb oldali később, talán a XX. század elején készült.

A szószékoltár az első építési periódushoz tartozik, későbarokk. Fa balusztrádos oltárrekesztő veszi körül a mensát. A márvány erezetűre festett fa oltárretablót pódiumra állítva oldalt egy-egy fejezet nélküli pilaszter, majd előreléptetve egy-egy aranyozott fejezetű és lábazatú korinthoszi oszlop, ezeken egyenes, golyvázatos párkányzat határolja. Az oltárkép XVIII. század végi, "Utolsó vacsora"-ábrázolás. Alsó szélén felirat: " ". A retabló mögé épült a szószékkosár, ez felett konzolosan a szószékoltártól szerkezetileg teljesen függetlenül készült a hangvető, alján Galamb, tetejének díszítései megsemmisültek.

A keresztelőkút XVIII. század végi, nyolcszögű lábazatra állított oszlopon nyolcszögű kávával, fedéllel. A templom kupolájában egy rézcsillár függ, valószínűleg XIX. századi.

Az orgona           hét változatos, egy  manuál+pedálos  hangszer, márkája nem látható.

A toronyban két Seltenhofer gyártású harang található.    A nagyobbik felirata: "Erős várunk nekünk az Isten", a másik oldalán Luther-dombormű látható, alsó karimájának felirata: "Csináltatta a Nemeskoltai Ág. Hitv. Gyülekezet 1920. év november havában ...(tovább nem olvasható)"

A kisebbiken         hasonlóan "Erős várunk nekünk az Isten! Ujraönttette a Nemeskoltai ág. hitv evang. gyülekezet 1911. évben. 2787. sz "

« 2024. április »
április